Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Dovolenka na Slovenských horách.

V prípade dovolenky na slovenských horách oceníte hlavne benefity „poistenia do hôr“, ktoré ponúkajú viaceré poisťovne v rámci krátkodobého aj celoročného poistenia.

Hlavne, ak idete lyžovať alebo sa chystáte na skialp, bežkovanie či zimnú turistiku. Náklady spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením v dôsledku pohybu v horách zabezpečí práve poistenie do hôr. Pripoistiť je nutné aj tzv. rizikové športy, ku ktorým patrí napr. skialpinizmus, lyžovanie či snowboarding mimo vyznačených trás a ďalšie, ktoré sú zverejnené vo Všeobecných poistných podmienkach. Na Slovensku zdravotné poistenie nekryje práve zásah horskej služby, ktorý stojí v priemere okolo 350 eur či úrazy súvisiace s adrenalínovými športmi. Tieto náklady sa môžu vyšplhať do tisícok eur a ak nemáte poistenie, uhrádzate ich zo svojho. Aj zdanlivo nenáročná túra, môže sa skončiť záchrannou akciou.

Čo všetko si teda pri cestovaní a dovolenkovaní na Slovensku poistiť?

 • Rizikové a adrenalínové športy
 • Asistenciu v prípade poruchy vášho vozidla, ak je dopravným prostriedkom na dovolenke
 • Náklady súvisiace s veterinárnou starostlivosťou domácich zvierat + škody spôsobené vašimi domácimi zvieratami
 • Strata a krádež batožiny
 • Úraz aj s denným odškodným počas hospitalizácie v dôsledku úrazu
 • Zodpovednosť za škody spôsobené na cudzom majetku či zdraví
 • Asistenčné služby

Cestovné poistenie na Slovensku môžete v 11 poisťovniach (Allianz Slovenská poisťovňa, Generali, ČSOB,  AXA assistance, Európska cestovná poisťovňa, Komunálna poisťovňa, Kooperatíva, Metlife poisťovňa, UNION, Uniqa a Wüstenrot poisťovňa)

Na výber sú balíčky líšiace sa:

 • Výškou limitu poistenia
 • Službami
 • Typmi poistných rizík či pripoistení.

 Aj na svahu platí etika, ktorá je označovaná ako „biely kódex“. Ide o pravidlá bezpečnosti, ohľaduplnosti a dodržiavania zásad. Pri poistení platia určité podmienky, ktoré pri nedodržaní majú za následok, že poisťovňa vám bude krátiť plnenie alebo nevyplatí nič.

K takýmto patrí:

 • Alkohol
 • Nadmorská výška – zistite, či vaše poistenie nemá obmedzenie na nadmorskú výšku
 • Dodržiavanie pokynov asistenčnej služby – ak si budete riešiť situáciu „po svojom“, nemusí poisťovňa plniť.
 • Chronické choroby – problémy  zapríčinené chronickými chorobami, ak ste už vyrazili na dovolenku
 • Komplikácie môžu mať aj tehotné ženy v pokročilom štádiu tehotenstva s preplatením ošetrenia

V prípade, že pôjdete lyžovať do zahraničia, zistite si podmienky danej krajiny v lyžiarskych strediskách. Napr. Taliansko chce bezpečnejšie lyžovanie a od minulého roku zaviedlo povinné prilby pre všetkých, zákaz používania alkoholu pri športe a povinné poistenie zodpovednosti za škodu na majetku alebo na zdraví spôsobené iným osobám.  Certifikát o poistení zodpovednosti v angličtine vám vydá poisťovňa automaticky pri uzatvorení zmluvy. V prípade nerešpektovania týchto pravidiel, môžete dostať pokutu 150 eur a stratu skipassu.

Dovolenka v exotike.

Ak si vybavíte  dovolenku na vlastnú päsť, ušetríte celkom slušnú sumičku. Cestovné poistenie však aj tu má svoje opodstatnenie. Hlavne liečebné náklady, ktoré sa môžu vyšplhať do desiatok tisíc eur a k tomu sú nevyhnutnosťou asistenčné služby. Môže sa stať, že aj pri romantickej prechádzke pri mori, nešťastný pád má za následok zlomeninu, nevyhnutnosť operácie a následne špeciálny letecký prevoz späť na Slovensko. Náklady za niekoľko desiatok tisíc eur uhradí poisťovňa, dôležité je držať sa pokynov asistenčnej služby. Nekonať na vlastnú päsť.  Poisťovne toto riziko poisťujú od  100 000 EUR  prípadne poistná suma je bez limitu.

Komplexné cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí na týždeň vás vyjde v priemere od 10 do 30 eur. Poistenie storna zmluvy s cestovnou kanceláriou je možné len vtedy, ak ste zmluvu s CK uzatvorili skôr ako si uzatvárate poistku. Každá poisťovňa má stanovenú vlastnú lehotu od 14 dní do 20 dní.  Aké sú teda možnosti poistenia storna zájazdu?

V poisťovniach ako  Allianz Slovenská poisťovňa, Generali, UNIQA a Wüstenrot poisťovňa je možné dojednať  samostatné storno – zájazdu, dovolenky, leteniek  či celého pobytu. Napr. Ak je hodnota 7 dňového zájazdu  za 1000 eur na 1 osobu, tak  komplexné cestovné poistenie vyjde cca 84 EUR. Allianz poisťovňa umožňuje aj poistenie storno zájazdu v prípade last minute, no storno poplatok sa musí spracovať do 24 hodín od zakúpenia zájazdu.

Jednoznačne  mať poistenie či už na Slovensku alebo na dovolenku v zahraničí sa oplatí. Ako sa vraví: radšej ho mať a nevyužiť, ako nemať a potrebovať. Poistenie si môžete dojednať aj sami  online  https://poistenie.bcas.sk/.  Avšak s vhodným krytím a výberom cestovného poistenia vám pomôže finančný sprostredkovateľ Broker Consulting, ktorý najlepšie pozná možnosti poistných produktov.

Jana Ivaničová, produktová manažérka pre neživotné poistenie

Filtrovať podľa kategórií
zdieľajte
získajte informácie

Nechajte si zasielať novinky hneď po ich zverejnení:

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Čítať »

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Čítať »

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Čítať »

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Čítať »

Ešte jeden krok...

Ešte je potrebné, aby ste potvrdili správnosť vašej emailovej adresy.

Prosíme, choďte do vašej emailovej schránky a potvrďte správnosť emailovej adresy klikom na linku v správe.