Finančná gramotnosť v dnešnej dobe: Kľúč k finančnej samostatnosti

Finančná gramotnosť prevláda vo svete, kde peniaze ovplyvňujú takmer každý aspekt nášho života. Táto zručnosť je jednou z najdôležitejších, ktorú môže jedinec získať. Finančná gramotnosť nie je len o pochopení, ako fungujú peniaze. Je to aj o tom, ako efektívne riadiť svoje financie a robiť informované rozhodnutia.

Definícia finančnej gramotnosti

Finančná gramotnosť sa všeobecne definuje ako schopnosť jednotlivca pochopiť a efektívne využiť rôzne finančné zručnosti. A to aj vrátane osobných finančných riadení, rozpoznávania finančných príležitostí a hrozieb, a využitia primeraných finančných nástrojov na dosiahnutie osobných alebo rodinných cieľov.

Už od útleho veku by sme mali deťom vysvetľovať základné finančné pojmy a princípy, aby sa stali finančne gramotnými. Tieto vedomosti im pomôžu nielen v osobnom živote, ale tiež v profesionálnej kariére, kde je finančná gramotnosť rovnako dôležitá.

Prečo by mal každý mať svojho finančného poradcu ? 

Finančný poradca nám môže pomôcť s plánovaním našich financií, vyberať správne investičné nástroje a upozorňovať na potenciálne finančné riziká. Tento profesionál má prehľad o aktuálnych finančných trendoch a môže poskytnúť cenné rady a tipy.

Nie je dôležité, či práve začíname so svojou finančnou kariérou, alebo už máme za sebou niekoľko rokov práce a investovania. Finančný poradca nám môže vždy pomôcť zlepšiť naše finančné rozhodovanie a prispieť k našej finančnej samostatnosti a bezpečnosti.

Dnešná doba nevyžaduje len zarábanie peňazí v rámci finančnej gramotnosti. Je to oveľa viac. Je to potreba vedieť, ako správne nakladať so svojimi peniazmi, ako ich efektívne investovať a ako sa chrániť pred finančnými rizikami. A práve v tomto procese nám môže pomôcť finančný poradca.

Preto ak ešte nemáte svojho finačného poradcu alebo máte ohľadom svojho aktuálneho poradcu pochybnosti, neváhajte sa na nás obrátiť.

Patrícia Balkó, regionálna riaditeľka

Filtrovať podľa kategórií
zdieľajte
získajte informácie

Nechajte si zasielať novinky hneď po ich zverejnení:

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dôchodkové sporenie – áno či nie?

Hneď na úvod musím zdôrazniť, že určite áno. Nie je múdre spoliehať sa len na štát, ktorý bude mať problém s vyplácaním starobného dôchodku prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Demografický vývoj je neúprosný, starobných dôchodcov pribúda a počet pracujúcich, ktorí vytvárajú zdroje pre výplatu starobného dôchodku bude minimálne stagnovať.

Čítať »

Ešte jeden krok...

Ešte je potrebné, aby ste potvrdili správnosť vašej emailovej adresy.

Prosíme, choďte do vašej emailovej schránky a potvrďte správnosť emailovej adresy klikom na linku v správe.