Na toto nezabudnite, ak idete na dovolenku do zahraničia vlastným autom!

Okrem cestovných dokladov sa zamerajte na kvalitné poistenie a jeho platnosť aj v krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Na čo by ste nemali zabudnúť, aby sa dovolenka nezmenila na nočnú moru?

Povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie s územnou platnosťou v zahraničí

Skontrolujte si, či máte platné povinné zmluvné poistenie a zelenú kartu, ktorú potrebujete pri ceste autom v zahraničí. Súčasťou povinného zmluvného poistenia bývajú aj asistenčné služby. Tie Vám dokážu pomôcť odtiahnuť vozidlo do servisu pri poruche či havárii alebo opraviť defekt na pneumatike. Pozor na územnú platnosť asistenčných služieb v zahraničí. Poisťovňa Vám môže uhradiť náklady s výkonom asistencie alebo ich len zorganizuje. To záleží od kvality nastavenia poistky.

Povinné zmluvné poistenie Vám pomôže, keď spôsobíte nehodu inému. Ak chcete mať kryté aj škody, ktoré ste si na vozidle spôsobili sami musíte mať havarijné poistenie. Okrem rizika havárie, môžete mať krytú aj krádež vozidla, batožinu vo vozidle, živelné riziká (napr. krytie pred požiarom, povodňou).

Havarijné poistenie môžete uzatvoriť aj ako krátkodobé poistenie, napr. na 1 mesiac. Zdá sa, Vám havarijné poistenie drahé? Časť rizík, aj keď v obmedzenej miere viete uzatvoriť ako pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. To môže byť kompromisom medzi cenou a kvalitou krytia.

Cestovné poistenie a zodpovednosť za škodu v zahraničí

Kvalitné cestovné poistenie by malo byť súčasťou každého turistu v zahraničí. Dôležitým parametrom je územná platnosť poistenia a výška poistnej sumy liečebných nákladov v zahraničí. Pri ceste autom cez viacero krajín dbajte na to, aby poistenie platilo vo všetkých krajinách, cez ktoré prechádzate.

Čím ďalej od domova cestujete, tým vyššie krytie liečebných nákladov vyžadujte. Ak cieľová destinácia patrí medzi drahšie s vyššou životnou úrovňou, vyznačuje sa to aj vyššími nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Výška poistnej sumy liečebných nákladov by tak mala byť nastavená čo najvyššie. Vyberte si vyšší balík krytia. Nezabúdajte na poistenie nákladov na horách alebo na mori.

Často sa zabúda na dôležité riziko zodpovednosti za škodu v zahraničí. To Vám pomôže v situáciách, keď počas dovolenky spôsobíte škodu inej osobe alebo v prevádzke, v ktorej ste ubytovaný.

K cestovnému poisteniu viete pripoistiť aj technickú asistenciu s vozidlom (podobné asistenčným službám pri PZP), cykloasistenciu (v prípade poruchy, poškodenia bicykla), poistenie batožiny, alebo úrazové poistenie. Ak budete vykonávať rizikový šport nezabudnite si ho pripoistiť. Medzi rizikový šport poisťovne zaraďujú napr. bungee jumping, skoky do vody, turistika vo vysokých nadmorských výškach, rafting a pod.

Odporúčam pred vycestovaním do zahraničia sa poradiť o podmienkach poistenia s finančným konzultantom Broker Consulting.

Tomáš Kročian, produktový manažér Broker Consulting pre životné poistenie

*článok neprešiel štylistickou úpravou

Filtrovať podľa kategórií
zdieľajte
získajte informácie

Nechajte si zasielať novinky hneď po ich zverejnení:

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Čítať »

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Čítať »

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Čítať »

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Čítať »

Ešte jeden krok...

Ešte je potrebné, aby ste potvrdili správnosť vašej emailovej adresy.

Prosíme, choďte do vašej emailovej schránky a potvrďte správnosť emailovej adresy klikom na linku v správe.