Povinné zmluvné poistenie pre elektrické kolobežky.

V poslednom období sme svedkami používania elektronických kolobežiek takmer v každom väčšom meste. Tento dopravný prostriedok využíva každodenne tisíce ľudí na  rýchly a v podstate aj lacný presun.

Využívaním kolobežiek sa bohužiaľ zvýšila štatistika dopravných nehôd, úrazov či poškodenia cudzieho majetku.  Doteraz sa takéto vzniknuté škody riešili z občianskej zodpovednosti, ak  mal vinník – jazdec na kolobežke takéto poistenie, prípadne z úrazového poistenia,  ak sa jazdec na kolobežke pri jazde zranil.

Z uvedeného dôvodu Európsky parlament / EU / tento rok schválil nové nariadenie, ktoré prikazuje majiteľom elektronických kolobežiek uzatvoriť povinné zmluvne poistenie / PZP /. Do platnosti by malo vstúpiť  už začiatkom budúceho roka.

Prečo k takému záveru  Európsky parlament pristúpil ?

Štatistiky hovoria o veľkej nehodovosti, nezodpovednému jazdeniu na kolobežkách bez helmy, jazdenie  dvoch  a viacerých pasažierov na jednej kolobežke,  či neprimeraná a rýchla  jazda po chodníkoch.

PZP bude povinné pre všetkých používateľov elektrických kolobežiek či dokonca segwayov, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť vyššiu ako 25 km/h. To však nie je jediné pravidlo nového nariadenia.

Tomuto nariadeniu budú čeliť aj majitelia elektrických vozidiel, ktorých maximálna rýchlosť je viac ako 14 km/h a zároveň ich hmotnosť je viac ako 25 kilogramov.

Koľko bude stáť  PZP na kolobežky ešte nie je jasné a poisťovne momentálne kalkulujú jeho výšku.

Allianz Slovenská poisťovňa, ktorá poskytuje asistenčné a poisťovacie služby, spustila už v koncom roka 2021 program pre Slovensko  so spoločnosťou  Bolt –  poistenie jazdcov na kolobežkách Bolt. Ide o  osobné úrazové poistenie, kryje vážne úrazy, ktoré môže cestujúci utrpieť. Tento typ poistenia nie je určený na úhradu liečebných nákladov, poskytuje však finančné plnenie na čas, ktorý potrebuje cestujúci na úplné zotavenie sa.

Druhým poskytovaným poistením je poistenie všeobecnej zodpovednosti cestujúceho. Toto poistenie kryje všetky škody spôsobené tretím osobám pri jazde na kolobežkách Bolt. Neznamená to však, že cestujúci môže jazdiť nezodpovedne, a škoda bude i napriek tomu uhradená. Prípady, keď cestujúci poruší Všeobecné obchodné podmienky Bolt alebo dopravné predpisy. Takýmto porušením môže byť aj jazda pod vplyvom alkoholu.

Úrazové poistenie a poistenie všeobecnej zodpovednosti jazdca sa stalo súčasťou požičovného a pokrýva ťažký úraz jazdca aj škody, ktoré jazdec počas jazdy spôsobí tretím osobám.

Ako si chrániť kolobežky voči krádeží?

Tým, že na kolobežky nie je možné  uzatvoriť havarijné poistenie, je možné ich zabezpečiť prostredníctvom poistenia domácnosti –  ako športové potreby. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť aj na spôsobené škody jazdou kolobežky. Takto vzniknuté škody je možné vykryť poistením zodpovednosti členov domácnosti – šport.

Poistenie sa vzťahuje na škody spôsobené poistenými osobami vyplývajúce z vlastníctva a používania vozidiel vybavených elektromotorom, napr. elektrobicyklov, elektrokolobežiek, Segways, gyroboardov, hoverboardov, elektroboardov

No aj napriek všetkým skutočnostiam si treba uvedomiť, že kolobežky patria medzi dopravný prostriedok a je každého povinnosť, dodržiavať pravidlá cestnej premávky, bezpečnosť pri jazde a brať ohľad na chodcov a vôbec všetkých účastníkov cestnej premávky.

Jana Ivaničová, produktová manažérka pre neživotné poistenie

Filtrovať podľa kategórií
zdieľajte
získajte informácie

Nechajte si zasielať novinky hneď po ich zverejnení:

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Viacerí ľudia si zvykli tráviť vianočné sviatky na horách či v exotike. Pre lyžiarov sú obľúbené destinácie Rakúsko, Taliansko, Poľsko ale i Slovensko. V poslednom období však niektorí preferujú teplé počasie, more a exotiku. Obľúbené sú destinácie Zanzibar, Omán, Spojené arabské emiráty. Nech je to už akokoľvek, či budete tráviť dovolenku aktívnym oddychom alebo ničnerobením, nezabudnite si na cestu pribaliť aj kvalitné cestovné poistenie.

Čítať »

Broker Point: obchodný priestor, ktorý je magnetom na zákazníkov

Súčasný finančný a realitný trh ponúka obrovský priestor pre inovácie. Naprieč procesmi ide o zjednodušovanie administrácie, bezpapierové uzatváranie zmlúv či rôzne online projekcie. Ruka v ruke s tým premieňa spoločnosť Broker Consulting svoje pobočky na Broker Pointy, ktoré sa tak stávajú dôležitým miestom na stretnutia s klientmi.

Čítať »

Inflácia a jej vplyv na cenu nehnuteľností

Inflácia, ako merateľný nárast úrovne všeobecných cien tovarov a služieb v ekonomike, má výrazný vplyv na rôzne aspekty života a hospodárstva. Jedným z nich je aj trh s nehnuteľnosťami. Ako inflačné tlaky môžu ovplyvniť tento dôležitý sektor?

Čítať »

V zime na letným pneumatikách?

Určite sa nájdu vodiči, ktorí jazdia po celý rok na letných pneumatikách. Dôvodov môže byť viacero. Nie je čas ísť do servisu vymeniť ich za zimné alebo je to tiež otázka peňazí. Aké riziká sú spojené s jazdou v zime na letných pneumatikách?

Čítať »

Ešte jeden krok...

Ešte je potrebné, aby ste potvrdili správnosť vašej emailovej adresy.

Prosíme, choďte do vašej emailovej schránky a potvrďte správnosť emailovej adresy klikom na linku v správe.