Vyznajte sa v úveroch

Úvery a pôžičky sú všade okolo nás.

Úvery a pôžičky sú všade okolo nás. Každú chvíľu sme účastníkmi diskusií na tému požičiavať si peniaze alebo nie? Väčšinou je to staršia generácia, ktorá hovorí: „nepožičiavajte si, kupuj si len to, na čo máš!“ Majú svojím spôsobom pravdu, ale nie tak úplne.

Veľa na tom záleží, pretože dnes si požičať peniaze je veľmi jednoduché. Lákavé ponuky sú všade okolo nás. Drahého tovaru sú plné obchody. Stavajú sa nové a pekné byty i domy. Marketingové kampane finančných ústavov na nás útočia zo všetkých strán. Nie je problém si peniaze požičať a už vôbec nie je problém, za čo ich minúť. Poďme sa teda zamyslieť najprv nad tým, na čo budeme úver potrebovať.

Ruka ťahá leták z kopy bankových letákov
Domček na stĺpoch z mincí s nápisom hypotéka

Na čo si požičiavam?

Sú veci, ktoré nutne k životu nepotrebujeme. Všeobecne do tejto kategórie patrí spotrebný tovar. Domáce kino je vec, bez ktorej sa zaobídeme a nie je vhodné si naň požičiavať. Zostava za 3000€ na splátky urobí na chvíľu radosť, ale splácanie nás čaká nasledujúce tri roky. Po troch rokoch zistíme, že sme celkovo zaplatili viac ako 4 000 € a doma máme krám v hodnote niekoľkých stoviek. A z výkladu sa na nás smeje nový super systém za super cenu.

Ešte horšia situácia nastane pri kúpe dovolenky na splátky. „Kúpte teraz, plaťte potom“ … podobné slogany používajú cestovné kancelárie pri predaji zájazdov. Užiť si skvelých štrnásť dní v exotickej destinácii je príjemná vec. Ale potom splácať dvanásť mesiacov niečo, čo už vlastne neexistuje? Na to sa veľmi ťažko hľadá motivácia.

Všeobecne možno povedať, že dlhy na spotrebný tovar sú dlhy zlé. Úroky bývajú veľmi vysoké a hodnota zhotovovaných vecí veľmi rýchlo klesá.

ruka drží modrú platobnú kartu

Sú veci, bez ktorých sa žije len veľmi ťažko. Napríklad strecha nad hlavou. Či už je to byt alebo dom, tak je to vec, ktorú má zmysel zaobstarať na dlh. Ak budeme financovať bývanie pôžičkou s rozumným úrokom (najčastejšia je hypotéka), potom je to jeden z mála dobrých dlhov. Kúpime si rodinný dom za 80 000 € a začneme splácať. Máme síce dlh, ale zároveň máme na strane aktív niečo hodnotné. V prípade zhoršenia našej ekonomickej situácie môžeme nehnuteľnosť predať a dlh splatiť. To pri dlhu na spotrebný tovar nejde, pretože hodnota tovaru je po roku násobne nižšia ako dlh. Navyše pri obstaraní vlastného bývania šetríme na nájomnom.

Všeobecne možno povedať, že dlh na bývanie je dobrým dlhom.

Aký typ pôžičky si beriem?

Veľa záleží na výbere správneho typu pôžičky. Úroková sadzba sa pri jednotlivých produktoch veľmi líši. Môžeme si požičať peniaze za 3%, ale aj za 30%. Poďme sa teda pozrieť, aké dlhy si dnes môžeme kúpiť:

  • Hypotéka: zvyčajne nízke jednotky %
  • Spotrebiteľský úver: 10 a viac %
  • Kreditná karta: 10 a viac %
  • Kontokorent: 10 a viac %
  • Nebankové pôžičky: veľa a veľa desiatok, niekedy aj stoviek %
Nešťastný muž sedí pri otvorenej práčke s vysypaným prádlom.

Aký je pomer môjho príjmu a splátky?

Je veľmi dôležité, aby náš rodinný rozpočet nebol „na doraz“. Splátky dlhov by nemali byť vyššie ako 40% celkových príjmov. Zároveň platí, že čím vyšší je pomer príjmu a splátky, tým dôležitejšie je mať pripravené riešenia pre prípad výpadku príjmu v podobe poistky alebo krátkodobej rezervy. Ďalšie podrobnosti nájdete v článkoch „Vyznajte sa v poistení“ a „Typy rodinných rezerv“.

Záverom

Ešte existuje jeden druh úveru, o ktorom sme zatiaľ nehovorili. Hovorí sa mu konsolidačný úver. Tento typ úveru slúži k zlúčeniu niekoľkých dlhov do jedného. Spravidla sa zníži splátka tým, že sa zlé úvery zlúčia a natiahne sa splatnosť. Konsolidačný úver vyzerá veľmi lákavo, ale je veľmi nebezpečný. Ak by ste sa dostali do situácie, že ho budete potrebovať, určite tak nerobte na vlastnú päsť. Za nezvládnutým konsolidačným úverom je veľmi často exekútor.

Zadĺžiť sa je veľmi jednoduché. Zadlžujte sa len dobrými dlhmi. Dobrý dlh je ten, ktorý Vám pomáha bohatnúť. Nákup spotrebného tovaru na dlh nám k bohatstvu nepomôže. Zadĺžte sa hypotékou na obstaranie vlastného bývania, ale robte to s rozvahou. Oplatí sa mať k tomu spracovaný finančný plán od profesionálneho finančného poradcu.

Chcete sa poradiť?

Príďte sa poradiť s nami...

Napíšte nám váš kontakt. Zavoláme vám, dohodneme stretnutie a všetko vám vysvetlíme a ukážeme..