Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí tou najväčšou finančnou transakciou v ich živote a je často vnímaná ako symbol stability a investície do budúcnosti.

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa výrazne zmenila, čo je dôsledkom vývoja úrokových sadzieb a aj cien nehnuteľností. Úrokové sadzby sú vyššie ako v minulosti, aj keď sa posledné obdobie sa objavili prvé lastovičky a zaznamenali sme ich mierne zníženie. Na druhej strane ceny nehnuteľnosti klesajú, pričom medziročný pokles bol zaznamenaný na úrovni 6,5 %.  

V dôsledku rastu úrokových sadzieb sa znižuje dostupnosť bývania, rovnako k tomu neprispievajú opatrenia NBS, kedy kupujúci majú problém so získaním hypotéky v dostatočnej výške.

Aktuálne nehnuteľnosti kupujú najmä tí, ktorí „musia.“ Ide o kupujúcich, ktorým sa zmenila životná situácia, narodilo sa im dieťa, rozviedli sa… ostatní vyčkávajú na zníženie úrokových sadzieb. Zmenila sa teda situáciu na trhu z trhu predávajúceho, na trh kupujúceho. Rovnako aj developeri zaznamenali pokles predaja a snažia sa klientov nalákať na rôzne bonusy ako je napríklad kuchynská linka v cene nehnuteľnosti, parkovacie miesto a pod. Niektorí developeri začali využívať aj tzv. „dotovanú hypotéku,“ teda klientovi ponúknu nižší úrok ako by mu poskytla banka, avšak to len za splnenia určitých podmienok, napr. že hypotéku sprostredkuje klientovi len vybraný finančný sprostredkovateľ. Developer v tomto prípade poskytuje klientovi zľavu z ceny nehnuteľnosti, a to vo výške rozdielu medzi reálnou splátkou a dotovanou splátkou.  

Nehnuteľnosti sa v minulosti a aj dnes považujú za spoľahlivú investíciu. Mať niečo „vlastné“ poskytuje každému pocit stability a istoty, ktorý v prenájme nenájdete. Samozrejme, všetko má svoje výhody aj nevýhody. V prípade vlastníctva nehnuteľnosti sa netreba obávať toho, že prenajímatelia zvýšia nájomné alebo vypovedajú nájomnú zmluvu a Vy musíte znova hľadať nové bývanie. Avšak pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné brať do úvahy viacero faktorov, ako je lokalita, stav nehnuteľnosti, jej dispozícia a samozrejme finančné možnosti. Kúpa nehnuteľnosti si vyžaduje značnú finančnú investíciu. Tým je obmedzený dostupný kapitál na iné investície alebo výdavky, čo sťažuje diverzifikáciu investičného portfólia. Ako vlastník nehnuteľnosti musíte hradiť aj náklady na jej údržbu, platiť hypotéku, poplatky správcovi, energie, dane, poistenie…

Preto mnohou ľudí zvažuje aj inú alternatívu, a to prenájom nehnuteľnosti, kedy všetky tieto  opravy a údržby sú zodpovednosťou prenajímateľa. Prenájom vhodnou alternatívou pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť záväzkom vlastníctva nehnuteľnosti. Ponúka väčšiu flexibilitu, umožňuje ľuďom presuny bez nutnosti predaja nehnuteľnosti. V porovnaní s kúpou nehnuteľnosti je potrebná iba menšia počiatočná investícia – zväčša jedno mesačné nájomne vopred a depozit.

Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom závisí od individuálnych okolností každého jednotlivca, ako sú finančná situácia, životné plány a osobné preferencie. Je dôležité zvážiť všetky aspekty a vybrať možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje konkrétnym potrebám a cieľom.

JUDr. Lenka Zelenáková, RSc., manažérka realitných služieb

Filtrovať podľa kategórií
zdieľajte
získajte informácie

Nechajte si zasielať novinky hneď po ich zverejnení:

Zdieľajte:

Facebook
LinkedIn
Email
podľa výberu

Súvisiace články

DAŇOVÝ BONUS NA ZAPLATENÉ ÚROKY A JEHO UPLATNENIE V ROKU 2024

Daňový bonus na zaplatené úroky je druh daňového zvýhodnenia, ktorý sa od 01.01 2024 upravil. Výška daňového bonusu na zaplatené úroky za rok 2023 je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok, maximálne do 50 000 eur z výšky úveru.

Čítať »

Kúpa nehnuteľnosti alebo prenájom?

Je lepšie si nehnuteľnosť kúpiť alebo bývať v prenájme? Rozhodnutie medzi kúpou nehnuteľnosti a prenájmom je jedným z najdôležitejších krokov, ktorými sa mnohí ľudia stretávajú pri hľadaní svojho domova. Je to dilema, ktorá zahŕňa nielen finančné, emocionálne, ale aj praktické úvahy. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody, a voľba závisí od individuálnych okolností a cieľov daného človeka. Preto je potrebné zvážiť viacero faktorov, výhody, ale aj nevýhody prenájmu či vlastníctva a zohľadniť nielen svoju finančnú situáciu, ale aj svoj životný štýl a dlhodobé ciele.

Čítať »

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Čítať »

Dôchodkové sporenie – áno či nie?

Hneď na úvod musím zdôrazniť, že určite áno. Nie je múdre spoliehať sa len na štát, ktorý bude mať problém s vyplácaním starobného dôchodku prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Demografický vývoj je neúprosný, starobných dôchodcov pribúda a počet pracujúcich, ktorí vytvárajú zdroje pre výplatu starobného dôchodku bude minimálne stagnovať.

Čítať »

Ešte jeden krok...

Ešte je potrebné, aby ste potvrdili správnosť vašej emailovej adresy.

Prosíme, choďte do vašej emailovej schránky a potvrďte správnosť emailovej adresy klikom na linku v správe.